Ako ušetriť a nezblázniť sa?

Peniaze


V priemernej domácnosti na Slovensku sa minie 19% rozpočtu na potraviny, 15% na bývanie, 12% na rekreáciu, hotely a reštaurácie, 7% na dopravu, 5% na odevy a obuv, 2% na zdravie a 2% na alkohol a tabak. Ako a z čoho sa dá ušetriť?

úspory

Zásada číslo jeden
Na množstve jedla nešetrite. Výdavky sa dajú znížiť rozumnejším výberom. Môžete využiť akcie a zľavy (pozor, nie vždy je to, čo je v akcii lacnejšie než konkurenčný výrobok). Drahé špeciality si doprajte iba pri výnimočných príležitostiach. Ceny mäsa sa v jednotlivých obchodoch priveľmi nelíšia, tu radšej uprednostnite slovenskú kvalitu pred lacnejším dovozom. Ovocie a zelenina veľa nestoja a poskytujú množstvo dôležitých živín. Zákusky a koláče sú nie len lacnejšie ale aj zdravšie, ak si ich pripravíte doma. A zmrzlinu pre deti je výhodnejšie kúpiť v obchode ako v cukrárni.

Zásada číslo dva
Veľa sa dá ušetriť a kúrení a spotrebe vody. Stačí, ak kúrenie ráno vypnete a opäť ho zapnete až po návrate domov. Vetrajte často ale intenzívne. Ušetrí to viac tepla, ako keď máte okno dlhšie pootvorené. Nekúpte sa. Radšej sa osprchujte. Bielizeň perte na nižších teplotách. A hlavne — nenechávajte tiecť vodu dlhšie, než je potrebné.

Zásada číslo tri
Šetrite na oblečení. Deťom kupujte nové veci len do školy, či do škôlky. Budú mať radosť, že ste boli spolu nakupovať, ale ostatné iste zoženiete od kamarátok. Čudovali by ste sa, koľko žien sa poteší, keď od nich vezmete dva mechy plné oblečenia, ktoré už pre svoje deti nepotrebujú. Ak takú možnosť nemáte, naučte sa využívať výpredaje a second handy. Možno je tiež čas naučiť sa šiť.

investice

Zásada číslo štyri
Urobte si občas „Vianoce“. Ak človek dlhodobo obmedzuje výdavky, niekedy potrebuje trochu poľaviť. Inak čoskoro nadobudnete dojem, že si naozaj nemôžete nič dovoliť. Doprajte si občas niečo špeciálne a potešte sa. Zvlášť na sviatky alebo narodeniny.

You May Also Like..

Ako zvýšiť cash flow?

Máte 2.500 dolárov v hotovosti. To je dobrá správa. Zlá správa? Zajtra je splatných približne 10 000 USD na mzdy, štvrťročné dane a platby bankových […]

Venezuela nie je jedina v hyperinflácii

Hyperinflácia je definovaná ako keď inflácia je vyššia ako 50% mesačne a pretrváva viac ako 30 po sebe nasledujúcich dní. […]

Najlacnejšie peňažné meny

Čo však o najlacnejších svetových menách? Kto pozná ich názvy a ktoré krajiny ich vydávajú? Pri vypracovávaní tohto zoznamu sme […]