Nebezpečné hračky

Tovar


Počet hračiek, ktoré obsahujú nevhodné látky z roka na rok rastie. Testy hračiek pre tie najmenšie detičky odhalili, že až 35 % z nich nespĺňa bezpečnostné normy Európskej únie.
Na trhu sa pohybuje mnoho hračiek rozdielnej kvality aj ceny. Ako pri toľkom množstve výrobkov vybrať tie najvhodnejšie?

kachničky
 
            V prvom rade sa netreba nechať zlákať nízkymi cenami hračiek. Je pravdepodobné, že hračky ktoré nespĺňajú certifikované požiadavky EÚ, budú pre vaše deti predstavovať riziko. Tieto hračky však už na pohľad nevyzerajú dobre aj keď detské očká iste prilákajú. Tieto hračky sú zvyčajne príliš farebné. Niektoré takého hračky doslova smrdia.
 
Významnú úlohu hrá aj materiál, z ktorého sú hračky vyrobené. Textilné hračky sú často nevhodné pre tých najmenších. Nekupujte hračky, ktoré nie sú označené CE. Treba taktiež rozlišovať medzi schváleným európskym označení a falošným označením CE z čínskeho exportu. Dávajte radšej prednosť hračkám vyrobeným z prírodnej gumy, alebo s označením „neobsahuje PVC“ (PVC-free) alebo „neobsahuje ftaláty“  (Phthalate-free). Na Slovensku je zakázané predávať PVC hračky s nebezpečnými ftalátmi pre deti do troch rokov. Práve  ftaláty sa z hračiek uvoľňujú pri ich cmúľaní, čo je typické pre tých najmenších. Tieto látky pritom môžu poškodzovať pečeň a obličky, narušiť hormonálny systém dieťaťa a sú karcinogénne. PVC hračky bývajú označené značkou PVC, Soft vinyl, Vinyl, znakom „V“ alebo číslicou „3“.
 
Tie najlepšie hračky pre vaše deti sú vyrobené z obnoviteľných prírodných materiálov:
 
stavebnicve

drevo– Na trhu sa pohybuje čoraz viacej drevených hračiek. Cez rôzne drevené hryzadlá pre tých najmenších až po drevené autíčka pre väčšie deti. Ale aj na drevených hračkách sa môžu objaviť nebezpečné nátery a preto sú ideálne nelakované a nefarbené výrobky.
vlna– Rôzne pletené, či háčkované hračky, najlepšie od tzv. homemade výrobcov, ktoré sú plnené certifikovaným dutým vláknom.
-ľan– Jedná sa čisto o prírodný materiál. Okrem toho, že ľanové semienka sú vysoko prospešné pre naše zdravie, využíva sa vo veľkom aj ľanové  vlákno. Ľanové textilné vlákno sa získava zo stonky ľanu siateho.
           
            Vyberme pre našich najmenších len tie najlepšie hračky!

You May Also Like..

Pomôžeme vám k zdravšiemu životu!

Rozhodli ste sa aj vy že je najvyšší čas zmeniť vaše psychické ako aj vaše fyzické zdravie tým že zhodíte […]

3 dôvody, prečo sa váš drobec v noci budí

Pred narodenín nášho bábätka ma moje kamarátky, ktoré boli už skúsenými rodičkami a matkami, varovali, ba dokonca strašili, pred prebdetými nocami. […]

Takmer každého druhého muža nad štyridsať postihne erektilná dysfunkcia

V prípade problémov so slabou alebo krátko trvajúcou erekciou ide o pomerne rozšírený, avšak aj napriek tomu menej diskutovaný zdravotný problém. Ten […]